ACOL OPÓŹNIONY (Walczaka)

W systemie Współny Język w sekwencji 1♣ – 1♦ (negat) – ? z ręką bezwzględnie forsującą do dogranej stosuje się sztuczną odzywkę 2♦ … po której jest wiele dalszych sztucznych sekwencji. A do tego na przestrzeni kilku nie tak dawnych imprez brydżowych widzieliśmy spektakularne kalafiory czołowych zawodników w tejże sekwencji.

Ja stosuję dużo prostszy schemat, którym pierwszy raz grałem z zawodnikiem wrocławskim i to za jego namową, stąd robocza nazwa Acol wrocławski (a historyczna, to Opóźniony Acol, opisana przez kolegę Walczaka).

1♣ – 1♦
2♣ – ? … tak, to właśnie jest bezwzględny forsing do dogranej

a dalej już nisko i prosto z powtórnym negatem 2♦  i znanymi schematami *

*2♥/♠ – szczególnie trzeba pamiętać o tym, że te odpowiedzi mogą być dane tylk w czwórką i piątką młodszą.

2BA silne i odpowiadający nie zajął koloru starszego – kontrakt będzie grany z dobrej ręki

ps. …… a co z ręką na treflach? Nic specjalnego. Najlepiej BA, albo 3♣, w najgorszym wypadku 1♥ – wierzcie mi ten problem nie przychodzi. Za to 2♦ można wrócić naturalne znaczenie 🙂 Powodzenia !

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Leszard

    Witam….ta „konwecja” nazwana przez Ciebie Acolem wroclawskim jest nazwa nieprawdlowa ja znam ta konwecje jako OA czyli OPOZNIONY ACOL lub odwracajac ACOL OPOZNIONY…tak to zostalo nazwane przez MARKA WALCZAKA….i wg. mnie to on jest tez autorem tej konwencji gdzie silna karte licytujemy przez 2 trefl natomiast 2 karo oznacza 18/21 PC na co najmniej 5 karach bez starszej 4 albo tez 4 kara i 5 trefli. Calosc licytacji byla opisana w numerze BRYDZA z 1992 roku numeru TEGO BRYDZA dokladnie nie pamietam to przeciez 30 lat ale szperajac w zakamarkach mojej pamieci wydaje mi sie ze bylo to na poczatku roku wiec albo nr 1 lub 2 lub 3….. Reasumujac wiec NIE Acol wroclaski lecz OPÓŻNIONY ACOL lub moze ACOL WALCZAKA….??

    POZDRAWIAM
    LESZARD

Dodaj komentarz